Rapujuhlat Pe 21.8.2020 @ Jyväskylä 17-

6.8.2020

Koska olemme joutuneet perumaan seuran perinteisiä tapahtumia keväältä, tehdään näistä kaikkien aikojen Rapujuhlat - turvallisesti tottakai!

Juhlat ovat 21.8.2020 ja ohjelmarunko on seuraava:

Klo 17 laivakuljetus Kavaljeerilla Jyväskylän satamasta (kyytiin mahtuu max 35 henkeä, joten tarvittaessa myös lisäksi tilataksi) Villa Jääskelään. Kavaljeeri rantautuu Jääskelän rantasaunalle, josta siirrytään kävellen juhlapaikalle (noin 20 minuutin kävely).

18.30 Alkumaljat Villa Jääskelän talligalleriassa

Jääskelän rapumenu 2020

5kpl rapuja, tilliä, paahtoleipää ja voita
***
Kanttarellikeittoa ja hiillostettua jukolan cheddaria ***

Paahdettua sorsaa, tryffelillä maustettua lintukastiketta ja rapeaa lehtikaalia.
Lisäksi kermaan haudutettua perunaa.
***

Vaniljavaahtoa, mehustettuja kotimaisia marjoja ja mantelikrokanttia

Menuun kuuluu juomaksi, lähdevesi, viinit tai olut, tervetulomaljana kuohuviini sekä rapujen kylkeen snapsit.

Seura osallistuu taas kustannuksiin totuttuun tapaan, ja menun hinnaksi jää 50€ / osallistuja. Tänä vuonna seura kustantaa myös kuljetukset Jyväskylästä Villa Jääskelään ja takaisin Jyväskylän keskustaan tilatakseilla tilaisuuden jälkeen.

Kutsu on avec. Osallistujia on ilmoittautunut jo runsaasti mutta vielä mukaan mahtuu - ilmoitathan osallistumisestasi viimeistään torstaina 13.8. Ilmoittautumisohjeet jäsenkirjeessä. Liitä mukaan mahdolliset ruoka-ainerajoitukset, sekä jos sinulle sopii paremmin taksikuljetus suoraan juhlapaikalle (lähtö Jyväskylän keskustasta).

Osallistumismaksu maksetaan seuran tilille - lähetän osallistujille ohjeet vielä ennen tilaisuutta.

Tervetuloa kaikki nauttimaan ravuista, illallisesta ja hyvästä seurasta!